Prokrastynacja: Czym jest i jak z nią walczyć?

Prokrastynacja: Czym jest i jak z nią walczyć?

Czy też czasem łapiesz się na tym, że zamiast robić to, co trzeba, nagle stajesz się ekspertem od wszystkiego, tylko nie od swoich zadań? To właśnie prokrastynacja – nasz pozornie mały, acz niebezpieczny przeciwnik. Wydaje się, że to tylko chwilowe lenistwo, ale to coś więcej. Prokrastynacja to nie tylko "nie chce mi się", to prawdziwa pułapka, która może namieszać w twoim życiu zawodowym i prywatnym.

Prokrastynowanie to nie tylko odkładanie nauki czy pracy na później. To nawyk, który może prowadzić do stresu, poczucia winy, a nawet wpływać na twoje zdrowie psychiczne. Brzmi strasznie, prawda? Ale spokojnie, nie jesteś w tym sam. Wiele osób zmaga się z prokrastynacją, i co ważne, można z nią skutecznie walczyć! Jak? O tym za chwilę.

 

Co to jest ta prokrastynacja?

To tak, jakbyś miał w głowie małego gremlina, który ciągle szepcze: "Ej, zrób to jutro". Prokrastynacja to ciągłe odkładania rzeczy na później, mimo świadomości negatywnych konsekwencji takiego działania. Prokrastynacja to coś więcej niż lenistwo czy brak chęci do pracy. To proces zakorzeniony w naszych myślach i emocjach. Kiedy patrzysz na tę górę zadań przed sobą, twój mózg czasem mówi: "Nie, dzięki, wolę coś lżejszego". I tak oto zamiast zabrać się za to, co trzeba, nagle znajdujesz milion innych rzeczy do zrobienia. Brzmi znajomo? To właśnie prokrastynacja w akcji!

 

Jak działa prokrastynacja?

Wyobraź sobie, że masz do zrobienia coś ważnego, ale zamiast się za to zabrać, nagle decydujesz, że to idealny moment, aby posortować skarpetki albo obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu. To właśnie prokrastynacja w akcji - psychologiczna gra, w której twoje emocje grają pierwsze skrzypce.

Prokrastynatorzy, czyli mistrzowie odkładania, doskonale wiedzą, że to, co robią (a raczej tego nie robią), może skończyć się źle. Ale i tak to robią. Dlaczego? Bo chcą uniknąć tych wszystkich nieprzyjemnych uczuć – stresu, lęku, znudzenia, czy poczucia przytłoczenia. "Zrobię to później, kiedy będę miał więcej czasu, energii, lepsze warunki" – to typowe myślenie prokrastynatora.

Ale uwaga, ulga, którą przynosi odłożenie obowiązków na później jest tylko chwilowa. Prokrastynacja może wydawać się fajnym sposobem na uniknięcie stresu, ale w dłuższej perspektywie czasu to właśnie ona generuje go najwięcej. Poczucie winy, spadek produktywności, a nawet problemy w pracy czy życiu osobistym – to wszystko może być efektem tego "odkładania na później". Więc, co powiesz, gotowy zmierzyć się z tym gremlinem w twojej głowie?

 

Chcesz pokonać tego leniwego gremlina w swojej głowie?

Mamy dla ciebie kilka praktycznych metod, które pomogą ci wyrwać się z objęć prokrastynacji. Jakie to metody?

  • Technika Pomodoro: To jak robienie krótkich sprintów zamiast maratonu. Dzielisz czas pracy na 25-minutowe bloki z krótkimi przerwami. Dzięki temu łatwiej się skupić i nie wypalisz się tak szybko.
  • Konkretne Cele: Zamiast myśleć "muszę nad tym pracować", postaw sobie konkretny cel, na przykład "dzisiaj napiszę 500 słów". To pomaga trzymać się zadania i wiesz, kiedy możesz skończyć.
  • Rozbijanie Zadań: Duże zadanie? Podziel je na mniejsze kawałki. To jak jedzenie pizzy – kawałek po kawałku, zamiast próbować połknąć całą na raz.
  • Najgorsze Pierwsze: Zabierz się najpierw za najtrudniejsze zadanie. Jak już je zrobisz, reszta pójdzie jak z płatka.
  • Zmiana Otoczenia: Czasem wszystko, czego potrzebujesz, to zmiana scenerii. Praca w bibliotece czy kawiarni może zdziałać cuda dla twojej koncentracji i motywacji.

Pamiętaj, czasami to proste zmiany mogą przynieść największe efekty. Gotowy spróbować? To w drogę, bez odkładania na później! Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą szkoły języków obcych!

Autor: Live