Egzamin ósmoklasisty, jak się do niego przygotować

Egzamin ósmoklasisty, jak się do niego przygotować

Egzamin ósmoklasisty to ważne i stresujące wydarzenie, nie tylko dla zdających, ale i ich rodzin. Od wyników, jakie uczniowie uzyskają, zależeć będzie ich dalsza edukacja.

Dodatkowo, egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/23 będzie szczególnym wyzwaniem z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy za sobą półtora roku edukacji zdalnej, która uniemożliwiła pełne opanowanie materiału wielu uczniom. Po drugie, do szkół średnich będzie udawał się podwójny rocznik, co znacząco obniża szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

Jak wygląd egzamin ósmoklasisty?

Kartkówki i sprawdziany to tak naprawdę nic takiego w porównaniu do weryfikacji wiedzy z całej dotychczasowej szkolnej kariery. Podobnie jak matura, egzamin ósmoklasisty jest podzielony na trzy dni. Każdego dnia uczniowie mierzą się z innym wyzwaniem. Trzeba napisać egzamin ósmoklasisty z matematyki, polskiego i angielskiego, jednak egzaminu nie można nie zdać. Czy jest jakiś sprawdzony sposób na to, by się do tego egzaminu przygotować?

Zajęcia w szkole nie wystarczą aby osiągnąć dobry wynik

Teoretycznie, żeby zdać egzaminy, wystarczy uczęszczać na lekcje w szkole i to właśnie szkoła powinna przygotować uczniów. W praktyce jednak nie jest to tak oczywiste. Jakość nauczania w każdej szkole wygląda inaczej. Nauczyciele stosują różne metody, a i predyspozycje uczniów są kwestią indywidualną. Można zatem założyć, że szkolne lekcje nie wystarczą, by egzamin ósmoklasisty z polskiego czy z pozostałych przedmiotów został napisać na satysfakcjonujący wynik. Egzamin w roku szkolnym 2022/23 będzie szczególnym wyzwaniem z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy za sobą półtora roku edukacji zdalnej, która uniemożliwiła pełne opanowanie materiału wielu uczniom. Po drugie, do szkół średnich będzie udawał się podwójny rocznik, co znacząco obniża szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

Jak lepiej przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Przede wszystkim, nie należy nastawiać się na to, że ogólna powtórka materiału kilka dni przed egzaminem w zupełności wystarczy. Zakres materiału z przedmiotów egzaminacyjnych jest obszerny, a typy zadań dość mocno zróżnicowane. Dobrym sposobem jest rozwiązywanie gotowych arkuszy i przykładowych zadań egzaminacyjnych. Im więcej uczeń ich rozwiąże, tym większa szansa, że nic na egzaminie go nie zaskoczy.

Postaw na kurs!

Coraz więcej uczniów i ich rodziców już wtedy, kiedy zaczyna się 8 klasa, decyduje się na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty. W trakcie takich zajęć można łatwiej powtórzyć materiał, a prowadzący wyjaśnią wątpliwości, które się być może pojawią. Dlatego szalenie istotne jest by wykładowcy mieli doświadczenie i wiedzę pozwalającą na prowadzenie takiego kurs, oraz by byli czynnymi egzaminatorami OKE (Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej) i mieli praktyczne doświadczenie w zakresie oceniania arkuszy i wiedzieli na co uczulić swoich kursantów, by uniknąć utraty punktów. Uczęszczając na kurs, uczeń nabiera pewności co do umiejętności, które posiada. Gruntownie powtarza materiał i zapoznaje się z typami zadań charakterystycznych dla danego egzaminu. To z kolei przełoży się na nastawienie przed i w trakcie egzaminu, zmniejszy niepokój i wpłynie również na lepsze wyniki. To znakomite uzupełnione pracy w szkole i w domu, a egzamin ósmoklasisty z angielskiego, polskiego i matematyki nie będzie wydawać się taki straszny.

Autor: Live

poradnik