Rodzaje egzaminów z języka angielskiego

Rodzaje egzaminów z języka angielskiego

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę i zdobyć dokument, który potwierdzi Twoje umiejętności oraz stanie się dobrym punktem wyjściowym do dalszego rozwoju? Poznaj rodzaje egzaminów z języka angielskiego. Sprawdź, który z poziomów chciałbyś osiągnąć dla własnej satysfakcji oraz realizacji planów.

KET – Key English Test

Egzamin na poziomie A2 to pierwszy krok w budowaniu kompetencji językowych. Key English Test potwierdza, że znasz angielski na poziomie podstawowym i potrafisz uczestniczyć w krótkich rozmowach towarzyskich oraz typowej konwersacji wymagającej prostej i bezpośredniej wymiany informacji na znane Ci tematy. Egzamin Key (KET) sprawdza Twoje umiejętności w zakresie czytania, pisania, słuchania i mówienia. KET jest dostępny w wersji for Schools dostosowanej tematycznie do zainteresowań młodszych kandydatów. Co ważne, kandydat podchodzący do Key i Key for Schools otrzymuje taki sam certyfikat. Równie istotny jest fakt, że polski Egzamin Ósmoklasisty z języka angielskiego jest w dużej części oparty o egzamin Key. Do tego egzaminu możesz podejść w Live. Dowiedz się więcej tutaj.

PET – Preliminary English Test

Egzamin na poziomie B1 to doskonały punkt wyjścia do zdobywania kolejnych kwalifikacji językowych w perspektywie studiów czy dalszej kariery zawodowej. Preliminary English Test potwierdza, że znasz podstawy języka angielskiego i dysponujesz praktycznymi umiejętnościami, które pozwalają na komunikację w codziennych sytuacjach. Podobnie jak egzamin Key, egzamin Preliminary dostępny jest w wersji for Schools i sprawdza Twoje umiejętności w zakresie czytania, pisania, słuchania i mówienia. Do tego egzaminu możesz podejść w Live. Dowiedz się więcej tutaj.

FCE – Cambridge English: First

Egzamin FCE (B2) sprawdza Twoje umiejętności w zakresie czytania, pisania, rozumienia ze słuchu, mówienia, a także gramatyki i słownictwa (Use of English). Certyfikat B2 First potwierdza, że potrafisz posługiwać się praktycznym językiem angielskim używanym na co dzień i potrzebnym w pracy lub podczas nauki. FCE umożliwia też rozpoczęcie studiów pierwszego stopnia w języku angielskim w krajach nieanglojęzycznych. Egzamin weryfikuje także, czy umiesz uzasadniać swoje zdanie w dyskusji i dobierać właściwy styl wypowiedzi do danej sytuacji. Podobnie jak egzaminy Key oraz Preliminary, egzamin FCE (First) można zdawać w wersji for Schools. Ponadto FCE (First) odpowiada maturze rozszerzonej z języka angielskiego zarówno pod względem poziomu jak i formatu. Do tego egzaminu możesz podejść w Live. Dowiedz się więcej tutaj.

CAE – Cambridge English: Advanced

Egzamin na poziomie C1 potwierdza umiejętności pozwalające czerpać maksymalne korzyści z nauki, pracy oraz życia w krajach anglojęzycznych. Uzyskanie certyfikatu CAE świadczy o znajomości języka w stopniu, jaki pozwala studiować na uczelni wyższej z angielskim wykładowym oraz swobodnie porozumiewać się w pracy. Na egzaminie będą sprawdzane Twoje umiejętności w zakresie czytania, pisania, rozumienia ze słuchu, mówienia, a także gramatyki i słownictwa (Use of English). Ponadto Advanced przydatny jest w rekrutacji na prawie wszystkie uczelnie brytyjskie i wiele zachodnioeuropejskich. Do tego egzaminu możesz podejść w Live. Dowiedz się więcej tutaj.

CPE – C2 Proficiency

Certyfikat CPE potwierdza, że posługujesz się angielskim na poziomie zbliżonym do rodzimych użytkowników tego języka. Posiadacz C2 Proficiency spełnia wymagania stawiane w procesie rekrutacji przez większość anglojęzycznych instytucji edukacyjnych i firm. Certyfikat potwierdza, że władasz biegle językiem i rozumiesz jego niuanse. Co więcej, CPE daje możliwość rozpoczęcia studiów podyplomowych lub doktoranckich na anglojęzycznym uniwersytecie. Do tego egzaminu możesz podejść w Live. Dowiedz się więcej tutaj.

TOEFL – Test of English as a Foreign Language

Test of English as a Foreign Language potwierdza Twoją znajomość języka w kontekście studiów i środowiska akademickiego. Wynik egzaminu stanowi podstawowe kryterium stosowane przez 10 000 uniwersytetów, szkół wyższych i organizacji edukacyjnych w 180 krajach. Certyfikat TOEFL jest wydawany na 2 lata. W przeciwieństwie do powyższych to bardziej test niż egzamin - każdy kandydat zdaje tę samą wersję testu, którego wynik determinuje poziom. TOEFL jest egzaminem amerykańskim, przez co przyda się głównie kandydatom chcącym rozpocząć naukę za Atlantykiem. W Live możesz przygotować się do testu TOEFL w ramach zajęć indywidualnych.

IELTS – International English Language Testing System

IELTS jest odpowiedni dla osób, które chcą studiować lub pracować w miejscach, gdzie angielski jest głównym językiem. Test sprawdza umiejętności słuchania, czytania, pisania i mówienia (nie ma części typowo gramatycznej). IELTS jest powszechnie akceptowany przez instytucje edukacyjne, pracodawców, instytucje i rządowe agencje imigracyjne, które często wymagają potwierdzenia znajomości języka angielskiego stosownym dokumentem. IELTS jest dostępny w dwóch wersjach general (do celów ogólnych, imigracyjnych) i academic (dla przyszłych studentów). W Live możesz przygotować się do testu IELTS w ramach zajęć indywidualnych.

YLE - Cambridge Young Learners

Test weryfikujący umiejętności językowe dzieci w wieku 7-12 lat. To doskonały sposób, aby pokazać najmłodszym, ile już potrafią i zachęcić ich do dalszej nauki. Testy YLE mają trzy stopnie trudności - Starters, Movers i Flyers. Bez względu na wynik każde dziecko otrzymuje certyfikat, który ma być zachętą do dalszej pracy. Dla rodzica, wynik stanowi weryfikację zarówno postępów dziecka jak i pracy szkoły.

Nie wiesz, który egzamin będzie odpowiedni dla Twojego stopnia znajomości języka? Pomożemy Ci wybrać optymalną ścieżkę rozwoju i uzyskać kompetencje pozwalające na realizację własnych celów.

 

Autor: Live

kursy języka angielskiegonauka angielskiegoporadnik